top of page

PDF Dosyası Nasıl Küçültülür ?

Portable Document Format (PDF), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal dosya biçimidir. Bir çok yazılım ve uygulamanın ücretsiz görüntüleyici sunması nedeniyle yaygın şekilde kullanılan PDF formatı, dosya boyutları ile sinirlerimizi bozabiliyor. Peki PDF formatının boyutunu nasıl düşürebiliriz ?


Öncelikle PDF formatını ne amaçlı kullanacağımızı bilmemiz gerekiyor.


• Düzenlenebilir Dosya

• Baskı Dosyası

• Önizleme Dosyası


Düzenlenebilir Dosya (Illustrator Default)Bu ayar, Illustrator programında kullandığınız ayarları saklayarak daha sonra düzenlemeye olanak sağlar. Illustrator programında PDF formatının varsayılan olarak seçtiği bu ayar, verileri tuttuğu için yüksek dosya boyutu gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Eğer dosyanız daha sonra düzenleme yapılmayacaksa bu ayarı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Daha iyi anlamanız için 40 sayfalık portfolyomu bu ayarla çıktı alarak boyutunu göstereceğim.


PDF varsayılan ayarlarını kullanarak dosya boyutum 193 MB çıktı.


Peki ben bu dosyayı baskıya yollamak istiyorsam nasıl küçülteceğim?


Baskı Dosyası (High Quality Print)


Baskı dosyası göndereceğimiz zaman PDF hazır ayarlarında bulunan High Quality Print seçeneğini kullanabiliriz. Bu ayar Illustrator Default seçeneğinin aksine görüntülerinizi sıkıştırmaz, görüntü kalitelerinizi 300 - 450 ppi arasında tutarak maxiumum görüntü ayarlarını kullanır. Fakat dosya boyutu için dikkat etmemiz gereken bir detay bulunmaktadır.


Bu ayarı kullanırken dosya boyutumuzu düşürmek için "Preserve Illustrator Editing Capabilities" özelliğini kapatmamız gerekiyor. Bu seçenek Illustrator özelliklerini korumanızı sağlar ve Illustrator Default seçeneği gibi yüksek dosya boyutu almanıza sebep olur. Eğer dosyanız üzerinde değişiklik yapılmayacaksa ve direk olarak baskıya gidecekse bu ayarı kullanmanızı tavsiye ederim. Bakalım bu ayar sayesinde kaç MB kazanacağız.


Bu ayar sayesinde 193 MB'lık dosyayı görüntü kaybı olmadan 24,2 MB'a kadar düşürdük.


Bu ayarı kullanırken, filigran tarzında saydamlığı düşük çizimler kullandıysanız rasterize yapmanızda fayda var.

Önizleme Dosyası (Smallest File Size)


Bu ayar sayesinde web üzerinde görüntülenecek, baskı ve düzenleme yapılmayacak dosya elde etmiş oluruz. Görüntü kalitemizi en düşüğe çekerek dosya boyutunuzu minimum'a düşürür.


Smallest File Size seçeneğini kullanarak

193 MB'lık PDF dosyamızı 3,64 MB'a kadar düşürmeyi başardık. Bu ayar ile alacağınız PDF dosyalarını baskı işlerinde kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.


Sıkıştırma Ayarları (Compression)


Hazır seçenekler dışında kendimize göre optimize edeceğimiz ayar bölümü de bulunmakta.

Compression sayfasına geldiğimizde bütün ayarları düzenlememize olanak sağlayan detaylı bir menü geliyor. Bu menü üzerinden ihtiyaçlarınıza göre dosyanızın boyutunu ve kalitesini ayarlayabilirsiniz.PDF Sıkıştırma Siteleri


Web üzerinde onlarca PDF sıkıştırma sitesi mevcut. "Görüntü kaybı olmadan dosyalarınızı küçültün" sloganı ile onlarca dosyayı kullanılmaz hale getiriyorlar. Şunu asla unutmayın, her türlü sıkıştırma işlemi kalite kaybına sebep olur. Yukarıda bahsettiğim "Illustrator Default" ve "High Quality Print" ayarlarında dosyayı sıkıştırmadık, verilerin tutulmamasını isteyerek dosyanın boyutunu düşürdük. Ama "Smallest File Size" yaparak görüntümüzü sıkıştırarak görüntü kaybına sebep olduk.


Üçüncü parti yazılımlar ve sıkıştırma işlemi yapan web siteleri, dosyanın boyutunu düşürmek için sıkıştırma işlemi yapıyor ve görüntü kalitenizi düşürüyor. Nasıl mı ?


Adobe'nin kendine ait PDF sıkıştırma sitesinde bile en iyi kalite ile yapmış olduğum sıkıştırma işleminde 193 MB'lık PDF dosyası 25 MB'a kadar düştü. Fakat görüntü kalitesi yukarıda belirttiğim "High Quality Print" den daha düşük çıktı. Yani sıkıştırma işlemlerinde Illustrator programının bize sunduğu ayarları kullanmak çok daha avantajlı.Öneri


Yüksek boyutlu ve çok sayfalı dosyalarınızı sadece PDF formatı göndererek bastırmanızı önermiyorum. Küçük bir logo dosyası, tamamen vektörel çizim gönderecekseniz pratik bir çözüm olabilir. Fakat çok sayfalı ve içinde efektlerin bulunduğu PDF dosyası matbaada montaj sırasında uyumsuzluk yaratabilir. Matbaaya baskı dosyası atmak ile ilgili detaylı bir yazı yazacağım. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.


Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page