top of page

Nefret Edilen Font Comic Sans!

Güncelleme tarihi: 4 May 2021

Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarların, %99,3'ünde yüklü olan bu fontu tasarımcıların neden sevmediğini hiç merak ettiniz mi?


Microsoft'ta font tasarımcısı olarak çalışan Vincent Connare, 1994 yılında çocuklara yönelik geliştirilen, Microsoft Bob isimli programda yer alan Rover isimli köpeğin konuşma balonları için tasarlamıştır. Çocuksu bir font düşünerek tasarlanan Comic Sans, çoğu kullanıcının yersiz kullanması sonucu nefret edilen bir hale gelmiştir.

 Gaming animation of futuristic aircraft

Önemli şirket maillerinde, davetiyelerde, tabelalarda, blog sitelerinde, kartvizit tasarımlarında ve daha birçok yerde bu fontun anlamsız derecede kullanılması, fontun bir anlam taşıması gerektiğini düşünen tasarımcılar tarafından nefret ile karşılandı. Comic Sans fontunu, laubali ve ciddiyetsiz olarak yorumlayan tasarımcılar yasaklanması için birçok imza kampanyası başlattı. Bunların en önemlisi ise bancomicsans.com dur.Adana Ruh Sağlığı Hastanesi'nin tabelası ise bizlere, fontun kullanım derecesini manidar bir biçimde gösteriyor.Hani nefret ediliyordu?" dediğinizi duyar gibiyim. Hollanda'da radyo Dj'liği yapan Coen Swijnenberg ve Sander Lantinga'nın başlattığı bu akım, 2009 yılından beri kabul görmüş durumda. Temmuz ayının ilk cuma günü kutlanan ve o gün çoğu web sitesinin, tamamen Comic Sans fontu ile kullanılması ile büyüyen bayram, oldukça popüler olmuş. Gün içinde insanlar, kaç kere Comic Sans fontu gördüklerini bile sayıyorlarmış. #comicsans,#sevilmeyenfont

243 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Ferhat Ber
Ferhat Ber
May 10, 2021

Fontun bir günahı yokmuş yersiz kullananların densizliği imiş :))

Like
bottom of page